6Dana 30. rujna 2023.g. svečanim misnim slavljem u 11h,  župa u  Skopaljskoj Gračanici  proslavila je svetkovinu našega suzaštitnika svetog Jerku kako ga narod u ovome kraju zove. . Sveti Jeronim, Crkveni Otac bio je patron  župe od osnutka 1911. godine do izgradnje sadašnje crkve kada je 1966. dopuštenjem Svetog Oca Pavla VI. župa stavljena pod zaštitu Prečistog Srca Marijina. Svetim misnim slavljem uz župnika vlč Iliju Ivoša predsjedao je  travnički župnik, domaći sin župe vlč. Josip Lebo uz koncelebraciju petorice svećenika iz susjednih župa te vjernicima koji su ispunili crkvu dok je dio vjernika hodočastio u Mariju Bistricu sa župljanima iz  Kandije predvođeni župnikom  vlč. Tadijom Ivoš.

Propodvjenik je vjernicima približio život svima nama važnoga sveca i ukazao da sljedeći njegov primjer možemo učiti kako živjeti vjeru i predati se Bogu   i životu svetog Jeronima. O njegovom traženju Gospodina. Poznato je da je Jeronim unatoč svojoj teškoj naravi volio Gospodina i vršio njegovu volju. On nam je pravi primjer kako Gospodin bira ljude svojom milošću a ne po našoj ljudskoj logici. Sveti Jeronim bio je tajnik pape Damaza, a nakon papine smrti povlači se u Svetu Zemlju. Pokraj pećine Kristova rođenja sam je izradio pećinu i u njoj se nastanio. Tu je živio u askezi i postu, prevodio Sveto Pismo na latinski jezik. Zahvaljujući njemu Crkva je imala Sveto Pismo prevedeno na latinski koje se naziva Vulgata. Vulgata je do Drugog Vatikanskog sabora bila jedini službeni prijevod SP. K tomu je sveti Jeronim osnovao monaške zajednice kojima je za života bio poglavarom. Nakon svoje smrti Crkva ga je proglasila svetim i svrstala ga u zbor Crkvenih otaca. Svojim djelom Jeronim je naviještao Gospodina. Na sebi svojstven način. Preminuo je u Betlehemu. Na kraju sv.mise župnik je zahvalio svećenicima koji su bili u koncelebraciji  na raspolaganju za sv. ispovijed, vjernicima koji su iako je radni dan ispunili crkvu u lijepome broju, župni zbor sve preporučio zagovoru sv.Jerke od školske djece, studente i vjernike da po zagovoru sv.Jeronima zavole Bibliju  da slušaju Božju riječ izvršavaju i pokoravaju se Božjoj volji kao i naše gore list sv. Jerko!

Fotografije pogledajte OVDJE

P.K.A.B.