Na blagdan Preobraženja Gospodnova,6.kolovoza 2022.g., na oko 900 metara nadmorske visine služena je sv.misa na groblju Okolišće. Mjesto je osmanlijskom popis 1468/1469 u kojem je zabilježeno bilo 10 domova, a danas nitko ne živi. Mjestu u kojemu počivaju snom pravednika stotrideset i tri vjernika čekajući dan Preobraženja, kako je u propovijedni naglasio župnik vlč. Ilija Ivoš uz koncelaebraciju vlč. Tadije Ivoša koji je predvodio misno slavlje. Velika je milost voljeti svoje rodno mjesto, velika je milost da se danas okupili u ovolikome broju ijako put nije lagan ni ugodan bilo vozilima ili oni koji su hodočastili od župne crkve do groblja uz molitvu krunice da Gospodin probrazi ovu zemlju i ljude koji žive da budemo preobraženi na sliku Kristovu da čujemo i slušamo glas koji nam govori u dubini naše duše, Ovo je Sin moj ljubljeni Njega slušajte. Taj glas su čuli naši pređi koji su u ovoj Rajskoj dolini živjeli i sada su preobraženi sa Kristom u vječnoj domovini kojoj ćemo se i mi pridružiti. Sve što mi nemožemo postići, dobiti to će učinti za nas duše u čistilištu i ovi pokojnici kojima dolazimo da se molimo . kako reće sv. Terezija Avilska jamči da je primila i postigla sve ono što je molila po zagovoru duše u čistilištu. Ili sv. Arški župnik kojeg smo ovaj tjedan proslavili rekao je:kad bismo znali koju moć imaju duše u čistilištu nebi smo ih nikada zaboravili molimo za njih, kako bi one molile za vas.
Gospodin je Petru, Ivanu i Jakovu preobraženjem pokazao svoju stvarnost, ali i njhovu budućnost. Kad se vratite svojim kućam, obiteljima, u škole na na radne mjesta neka se vidi da je i vas susret s Isusom Kristom preobrazio. Dopustimo da nas svaka euharistija, svaki susret s Njime preobražava.
I ovo mjesto Okolišće na ovoj vašoj gori preobraženja molimo za sve one ljude koju su prije nas ovdje živjeli dolazili koji će dolaziti koji su danas duhovno povezani sa ovim mjestom i našom Skopaljskom dolinom. Ovo mjesto je sklonjeno od glavnih komunikacija pogodovalo je okupljanju katolika gornjovrbaškoga kraja kako tijekom misnih slavlja tako i kanonskih pohoda biskupa tijekom najkrvavijih osmanlijskih progona. Tako je biskup fra Marijan Bogdanović upravo na Okolišću 1768 g. dijelio krizmu katolcima gornjovrbaškog kraja. Da je u studenom 1797 g. u ovome mjestu boravio svećenik glagoljaš don Ivan Kolaka.
Na Okolišću su dva katolička groblja. Anđubrik koje se nalazi na križanju oranica Njivice i Sokoline te Lazine na mjestu gjde se nalazimo. Na groblju Anđubrig se pokopali trideset i troje pomrli od kuge 1814. I1815.g.(radi opasnosti od mina i nepristupaćnosti nemože se doći)., Groblje Lazine gjde služimo misu devedeset i osam. A prvi puta je zabilježeno u siječnju 1863.g. u bilješci o smrti ukopa Ivana Pranića sa Okolišća. Posljednji u to groblje u listopadu 1975.g ukopan Niko Šimić. (1886.-1975.) Neka počivaju snom provednika u miru Božjemu. Prije završnoga misnoga slavlja župnik je zahvalio svima vjernicima da su došli u tolikome broju i pobožnome sudjelovanju, i ovogodišnjm organizatorima obitelji Marka i Ruže Tubića koji su ovdje živjeli ali nisu zaboravili ovo mjesto, darovao im monografiju ove župe U srcu Rajskoga kraja, koju je priredio sin ovoga mjesta dr.sc. Ante Škegro, kojemu je zahvalio na ovaome vrijednome i povijesnome djelu. Nakon miisnoga slavlja druženje je nastavljeno pjesmu, jelo i piće za sve koji su došli njih oko 150 koji su potomci ovoga mjesta, a sve je počastila obitelja Marka i Ruže Tubića sa svojim sinovima i dogovorili susret na istome mjestu u isto vrijeme nagodinu prva subota u mjesecu kolovozu(5.kolovoza 2023)., Bilo sve na veću slavu Božju i dobro naroda.
L.T.
Fotografije pogledajte OVDJE