Kardinal Vinko Puljić, nadbiskup metropolit vrhbosanski kao sinodalni otac sudjeluje u Rimu na Biskupskoj sinodi o novoj evangelizaciji. O tom iskustvu, kao i o Godini vjere, govorio je za Hrvatski katolički radio.
Otvaranjem Godine vjere „Papa je ponovno želio uprisutniti snažan duh Drugoga vatikanskog sabora, što je pokazao vanjskim obredom otvorenja Godine“, rekao je kardinal Vinko Puljić i pojasnio da su kardinali i biskupi dolazili prema oltaru onako kako su nekada biskupi dolazili na zasjedanje Sabora u Baziliku Sv. Petra. „Papa je ponovno želio otvoriti naše oči za poruku Koncila, da to bude uprisutnjivanje (aggiornamento) Crkve, da postane svjesna sebe i da prepozna svoju ulogu u svijetu.“ Time potaknut ističe da je „Godina vjere obnavljanje snage Duha i putokaz kojom svježinom Crkva treba nastaviti naviještati Evanđelje.“ S tim je povezana i Biskupska sinoda o novoj evangelizaciji, želeći pomoći Crkvi da prepozna sebe, a kršćane podsjetiti da su misionari svojim življenjem i svjedočenjem, te tako uprisutnjuju Krista u svijetu.
Radostan što je bio dionikom svečanosti otvorenja Godine vjere, kardinal Puljić se prisjetio 1962. godine i otvorenja Drugoga vatikanskog sabora: „Tada sam bio sjemeništarac. Uoči otvaranja Sabora, molili smo i imali smo bdijenje za njegov uspjeh, a nismo znali što je to Sabor. No, rekli su nam da je to jedan veliki događaj. A sada, 50 godina kasnije, sudjelujem kao kardinal u Sinodi kako bih doživio to uprisutnjenje saborskog duha u ovom svijetu.“
Komentirajući Papin govor o opustošenju, kardinal Puljić napominje kako je suvremeni čovjek opustošen u svojim vrednotama, „opustošena mu je nada, pogledi u vječnost.“ Zbog toga Sveti Otac želi da čovjek prepozna smisao svoga života, da otkrije susret s Kristom i put do čovjeka, da izvor nade vidi u Uskrslom Kristu: „Sve su to trenuci koje čovjek treba doživjeti u svojoj nutarnjoj tišini kako bi nastavio živjeti s poletom. Zbog toga možemo reći da izraz 'umorna Europa' nije tek obična fraza, već Europa stvarno nema života, prije svega zato što nema poroda, a onda nema ni nade. Potrebno je ponovno donijeti polet života, nadu u život i hrabrost za život.“
„Godina vjere poziv nam je da upoznamo ono što jesmo – po krštenju – da postanemo svjesni svojega identiteta i da iz toga živimo i svjedočimo snagu Evanđelja i vjere u Isusa Krista. To je važno za osobni, obiteljski i župski život, kao i za pokrete. Godina vjere treba ohrabriti radosno svećeničko služenje. Zbog toga je važan odgoj za to zvanje, da ljudi budu radosni u svome posvećenju. Zapravo, sve nas ta Godina vjere treba ohrabriti, da se vjere ne stidimo. To je jako važno u ozračju relativizma, konzumizma i agresivnog sekularizma. Diskriminacija, koja se perfidno provodi u Europi i svijetu treba biti zamijenjena radosnim svjedočenjem vjere.“
Ovo mu je četvrto sudjelovanje na Biskupskoj sinodi, a za taj skup biskupa iz cijeloga svijeta kaže kako je „Sinoda istinski doživljaj Crkve katoličke. Prisutni su i predstavnici istočnih sjedinjenih katoličkih crkava, redovnički poglavari, vatikanske kongregacije, stručnjaci koji pomažu da se tematika razvija, pridružuju nam se i predstavnici drugih vjerskih zajednica. Sve to ima snažnu dimenziju doživljaja Crkve iznutra.“ Za kardinala Puljića slušati što se govori u Auli daje dojam da mislima možete obuhvatiti cijeli svijet gdje katolici žive, te se tako upoznaje kako Crkva živi u pojedinim mjestima, što je veliko obogaćenje za nas sudionike. Na upit kako ocjenjuje življenje vjere u Hrvatskoj, odnosno BiH, u usporedbi s iskustvima iz cijeloga svijeta, vrhbosanski nadbiskup je rekao: „Moramo postati svjesni da ne možemo živjeti od tradicije. Moramo biti svjesniji u svjedočenju kršćanskih vrednota u javnosti. Snažna evangelizacija mora prožeti medijske, političke, prosvjetne i gospodarstvene djelatnike. Oni posebno moraju biti zahvaćeni kršćanskim vrednotama da možemo reći da ovaj narod ima uporište u pravim kršćanskim vrednotama.“ Ujedno je primijetio kako ne postoji model koji se može kopirati za više zemalja. No, ima jedna snažna poruka koju je moguće uočiti među sudionicima Sinode: „Biskupi koji dolaze iz zemalja gdje ima puno trpljenja govore s većim optimizmom nego oni koji dolaze iz zemalja gdje se bolje živi. Ljubav se pokazuje spremnošću na žrtvu.“
U razgovoru za HKR kardinal Puljić osvrnuo se i na nedavno održane lokalne izbore u BiH nakon kojih je, osobito u srednjoj Bosni, situacija za Hrvate sve nepovoljnija: „ Ovi izbori su nas polako prekrižili u nekim našim prostorima. Zabrinut sam, jer to je jedna igra gdje se željelo, na račun nas Hrvata u BiH, ići prema stvaranju entiteta. Neka se ne trguje s nama, neka nas ne prekriže na našem prostoru. Imam dojam da je to igra na račun nas Hrvata u Bosni. Mi smo postali žrtva pojedinih interesa. Nemam ništa protiv da se izbori politička jednakopravnost, ali sam protiv toga da se trguje s nama za neke druge interese. Izigrani su Hrvati u pojedinim općinama u Bosni. No, to ne znači da ćemo popuštati, već ćemo se itekako boriti za jednaka prava. A Crkva može i dalje dizati svoj glas.“ (kta/t.p.)