Papa Pio XI. je 1926. godine za cijelu Katoličku Crkvu ustanovio Svjetski misijski dan to jest Misijsku nedjelju koja se slavi pretposljednje nedjelje u listopadu. Toga dana Crkva moli i prikuplja priloge za misijske nakane Crkve.
Ovogodišnji listopad papa Franjo proglasio je Izvanrednim mjesecom misija u povodu 100. obljetnice apostolskog pisma Maximum illud kojim je 1919. godine papa Benedikt XV. htio dati novi poticaj za misijsku djelatnost Crkve i u kojoj je definirao principe i prioritete katoličkih misija ad gentes za razdoblje koje traje sve do danas.
Papa Franjo želi da Izvanredni mjesec misija bude prigoda za promoviranje različitih inicijativa misijske djelatnosti na svim područjima crkvenog života, a posebno molitve, koja je duša misija, te da Izvanredni mjesec misija potakne na razmišljanje o biblijskim i teološkim temeljima misija, o djelima ljubavi i na organiziranje konkretnih akcija suradnje i solidarnosti između Crkava, prenosi IKA.
Predsjednik Vijeća HBK za misije krčki biskup Ivica Petanjak u poruci upućenoj na početku Izvanrednog misijskog mjeseca istaknuo je da je papa Franjo odredio da mjesec listopad ove godine za cijelu Crkvu bude “izvanredno razdoblje misijskog djelovanja”. „Kako ne bismo ostali zatvoreni u svoj svijet i bili sami sebi dostatni, papa Franjo nas u svom prepoznatljivom stilu ponovno poziva na Izlazak. Moramo izaći! Tko, kuda i kamo?“, napisao je biskup Petanjak, navevši da je u ovogodišnjoj poruci za Svjetski dan misija Sveti Otac riječ „izaći“ spomenuo čak pet puta.
Treba izaći Crkva Božja sve do nakraj svijeta. Treba »izaći iz vlastitog doma, obitelji, zemlje, jezika i mjesne Crkve«. Treba »izaći iz okvira isključive pripadnosti vlastitoj zemlji i vlastitom narodu […] nadilazeći svake neprilične etničke i crkvene introvertiranosti«. Treba izaći svaki krštenik i svaka krštenica iz samoga sebe, jer »onaj koji ljubi nikad ne miruje«, jer je »privučen od drugoga i privlači druge«, citirao je Papine riječi mons. Petanjak.
Ovaj izvanredni misijski mjesec pod geslom Kršteni i poslani – Kristova Crkva u misiji u svijetu želi probuditi svijest misijskog poslanja, što je zapravo i narav same Crkve da bude misijska!
Da bi oslikao zadaću svojih učenika Isus se poslužio dvjema slikama: ribarima ljudi i dobrog pastira. Čini se da smo mi djelomično zapamtili samo onu drugu i najveći dio svog vremena posvetili onome da »pasemo ovce«, tj. da se zadovoljimo primanjem sakramenata i sakramentalnim čuvanjem preostalih, a da smo gotovo izgubili svijest da smo prije svega pozvani biti »pastiri koji traže izgubljenu ovcu« i »ribari ljudi«, primijetio je biskup, napomenuvši da se to ne odnosi na sve one misionare i misionarke iz cijelog svijeta, pa i naše domovine, koji su Kristov mandat uistinu osobno shvatili i njemu svoj život posvetili, nego na cijelu Crkvu Kristovu.
Ovaj Izvanredni misijski mjesec prvenstveno stavlja naglasak na svakog krštenika. Ako svaki krštenik sebi dozove u svijest da je po samom krštenju pozvan i poslan da bude jedna misija u svijetu tada će izaći iz svojih uskih okvira i tada će u nama zaživjeti ono što je suvremeni svijet gurnuo po strani, a to je spoznaja i osjećaj crkvenosti. Ne može se biti kršćanin, a da se nikom ne pripada. Nitko ne može biti sam svoj kršćanin, jer smo stvoreni na sliku Božju i po sakramentu krštenja, u Crkvi kao majci, preporođeni na novi život za djecu Božju. Iz te božanske i crkvene zbilje proizlazi naše ljudsko i kršćansko dostojanstvo, kao i misijska uloga i poslanje, istaknuo je biskup Petanjak.
Suradnici Papinskih misijskih djela u Republici Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini pripremili su brošuru u povodu ovogodišnjeg Svjetskog dana misija koja donosi brojna promišljanja o temi misija. U njoj se nalazi Papina poruka i njegove mjesečne misijske nakane za iduću godinu. Predstavljeno je i apostolsko pismo Maximum illud te je donijet osvrt na Sinodu o Amazoniji. U brošuri se mogu pronaći i različiti liturgijski prilozi za tjedan prije i za sam Svjetski dan misija. Tu su i prijedlozi za euharistijsko klanjanje, i različiti drugi, katehetski i animacijski, dokumenti.
KT/Nedjelja.ba