WhatsApp Image 2023 06 18 at 21.04.21 1U prepunoj crkvi Bezgrješnog srca Blažene Djevice Marije u Skopaljskoj Gračanici proslavljena je svečana patronska misa na jedanaestu nedjelju kroz godinu, 18.lipnja. Uz župnika vlč. Iliju Ivoša i propovjednika vlč. dr. Dubravka Turalije, u svetome slavlju koncelebrirali su svećenici iz susjednih župa i Bugojanske dekanije fra Ivan Pilić župnik Bugojnu, vlč.Tadija Ivoš župnik Kandiji, vlč.Viktor Šošić župnik Bistrici, fra Josip Matijanić župnik Uskoplju, vlč.Mato Križanac svećenik u mirovini.

Na početku sv.mise župnik je uputio pozdrav svim hodočasnicima i štovateljima Bezgrešnog Srca Marijina, svećenicima i predslavitelju misnoga slavlja. Radosna srca Vas pozdravljam u ovome lijepome zajedništvu okupljen u našoj župi i Skopaljskoj dolini. Danas slavimo Srce Marijimo zaštitinika ove župe, Pred Marijom otvorimo svoje srce, želimo moliti njezinu pomoć i zagovor u našim životima i potrebama. Pozdrav upučujem posebno našim bolesnicima, starima i nemoćnima.

Propovjednik vlč. Dubravko na početku svoje homilije upitao je vjernike zbog čega, uz brojne marijanske blagdane, slavimo i blagdan Bezgrešnog Srca Djevičina. Počevši zatim tumačiti značenje srca u Svetom pismu uveo je vjernike u smisao vjerničkog srca. Vjerničko srce nije ništa drugo nego akumulator, spužva koji prima i pohranjuje sve ono što uši slušaju i što vole slušati i sve ono što oči gledaju i što vole gledati. Kako se radi o najranjivijim ljudskim osjetilima koji lako odvraćaju pažnju s jednog predmeta na drugi, đavao se najviše i koristi njima, ali ne kako bi zatrovao ljudske uši i oči, nego kako bi ga zatrovao ljudsko srce u koje se sve čuto i višeno slijeva pa se zatim tu slaže i preslaguje dok otud ne izbije u ljudske misli, riječi i djela. Kako čovjek može imati samo jedno srce to srce može biti ili dobro ili loše. Uzor dobroga srca bezgrješno je srce Marijino koja je u svemu tražila čuti riječ Božju i u svemu gledati sliku Božju. Za razliku od nje, pramajka Eva gledala je drvo koje nije smjela gledati, i slušala je zvijer koju nikako nije smjela poslušati pa je i protjerana daleko iz raja ne zbog toga što je zaslužila tako okrutnu kaznu nego zbog toga što je zasvagda zatrovala svoje srce, u koje se usadila sunja, grijeh, lakomost i naslade. Zato slavimo Bezgrješno Srce Svete Bogorodice što je, bez obzira na sve kušnje sluha i vida, ostala čista i pogledom i sluhom pa prema tome i srcem. Gledala je smrt svojega Sina, ali u njezino srce nije ušla gorčina osvete i mržnje; slušala je svakojake pogrde na svojega Sina, ali njezino majčinsko srce nikoga nije prezreo, zamrzilo ili odbacilo. Njezino sveto Srce uzor je, dakle, našem srcu da se i u svijetu punom mračne zloće može vidjeti božansko svjetlo mira i spokoja i da se u bučnom svijetu punom izopačenosti može čuti poruka dobre vijesti Božje!

Fotografije pogedajte OVDJE