7Župljani Srca Marijina u Skopaljskoj Gračanici proslavili su rođendan župe 31.siječnja 2024. svetom misom zahvaljujući Bogu za ovu župu i sve ono što je proživjela i doživjela kroz stotinu i trinaest godina od njezina osnutka. Od toga dana prošloga stoljeća ova župa počinje imati svoje  mjesto gdje će se ljudi okupljati i Boga slaviti. Na početku misnoga slavlja župnik Ilija Ivoš, pozdravio  vjernike koji su došli na sv.misu kako bi zahvalnilo Bogu i našoj nebeskoj Majci i Crkvi čestitali rođendan  i nastavio,.  Ponajprije i ponajviše hvala Tvorcu našem  Gospodinu Bogu, koji nas stvori, očuva i uzdrža u ovome Rajskom kraju! Bez Njega nebi bilo ni ove naše stoljetne župne zajednice. Hvala i našim precima komi nas rodiše, podigoše i odgojiše u suradnji sa stvaralačkim Božjim činom, koji nam udjeli besmrtnu duh.

Zahvalio je i svim časnim predhodnicima – župnicima ove župe koji su njome ravnali manje kroz utihe i smiraje, više kroz bure i oluje te nam ostavili podatke o njoj,među ostalim u župnim matičnim knjigama. Slava i svemogućem Bogu za sve dobro koje nam učini. I molbe za oproštenje za ono što ne učinismo, a morali smo učiniti ili za ono što smo propustili a nismo smjeli propustiti ni kao vjernici ni kao zajedničari ovih prostora. Pozdravi je svećenike susjednih župa  fra Ivana Pilića Bugojno, vlč.Tadiju Ivoša Kandija, fra Zvonimira Batista Uskoplja, vlč.Matu Križanca, vlč. Marija Orošolica iz Podkraja koji je animirao pjevanje i  predvoditelja misnog slavlja vlč. Marka Majstorovića župnika u Novom Travniku.

Propovjednik  u  propovijedi na  razumljiv način posvjestio  značenje župe i župne zajednice. Pohvalio da ova župna zajednica ima svoj dan da ne zaboravlja  kada je ustanovljena. Da je župa zajednica vjernika dom Božji prostor teritorij gdje se navješta Riječ Božja  dijele sakramenti , posvječuje narod i svećenik . Da ovi dani nam posvjeste  komu pripadamo , što nam znaći kuća Božja što značimo jedni drugima. Da čujemo često kako živimo u vremenu i svijetu koje je puno beznađa. Pitanja što će biti sa našom župom, našim obiteljima. Zato ovi dani su prigoda da se se preispitamo i znademo  reći da se Bog brine za nas preko stotinu godina i više u ovoj župi  Bog brine za  nas u ovoj župi, da više od stotinu godine Isusovo ime se ovdje navješta, da su mnogi unutar   granica u ovoj župi posvećeni , primili sakramente, tješili se hrabrili.

U ovoj crkvi su Bogu predavo svoje muke, boli  Bogu si vapio, budio si svoju nadu svoje povjerenje. Taj Božji dom  župa  je Vaš dom. Župnoj zajednici ako pristupamo sa ljubavlju  sa  osjećaju da joj  pripadamo onda će u njoj sve lakše ići. Vi i ste tomu primjer u ovoj župi. Da ići za Isusom trebamo uništi svoje osobne interese, da  želimo ljubiti svoju župu, svoje mjesto. Danas nije moderno biti vjernik. Da te se ismije, da nisi svoji, da te se proglasi ne znam kakvi. Ako živimo i slozi, zajedništu i ljubavi, da živimo evanđelje,da je u crkvi buđenje naše vjere. Snaga evanđelja je ljubav. Ova župa kako god ljudi odlaze ima nade ima rješenje ima obnove.  Bog od nje može učiniti čudo ako se obratim.  Crkva se hrani Bogom sakramentima evanđeljem. Da sebi posvjestimo da imamo župnu zajednicu koja nas lijeći  stanje u kojem se nalazimo predajemo Gospodinu. Moguće je nadvladati osamljenost   to je jedan znak trpljenja. Zato je župa važna da  u njoj se raduješ da ostaneš dio te zajednice. Zaželio je obljetnicu blagoslovljenu da nas Isus ohrabri i blagoslovi, zaključio je propovjednik.

Fotografije pogledajte OVDJE