U župi Sv. Ilije proroka u Kandiji kod Bugojna održana je, 8. ožujka, proljetna korona Bugojanskog dekanata na kojoj se promišljalo o pastoralnoj ulozi "Katoličkog tjednika i drugih katoličkih tiskovina i medija u životu župne zajednice".

phpThumb cache nedjelja.ba src293b58245b2917575103b07926d404da par237e4a9ca0b8b807a10bf3329368f378 dat1646738901

 

Najprije je slavljena sveta misa koju je u župnoj crkvi predslavio dekan preč. Ilija Ivoš, uz suslavlje osam svećenika. Riječi poticaja u misi izrekao je urednik Katoličkog tjednika vlč. Josip Vajdner koji je uputio na važnost promišljanja o onomu što čovjek čita i čime se duhovno hrani. "Svaka riječ ima svoj ne samo glas nego i svoj duh. Kada se riječi spoje u rečenicu, a rečenice u tekst, kojega čitamo jasno je da se otvaramo određenom duhu. Nastojmo se što više otvarati Kristovu Duhu hraneći svoju dušu Riječju Božjom i katoličkim tiskom", kazao je Vajdner.

Radni dio odvijao se u župnoj dvorani gdje je sudjelovalo 11 svećenika koje je pozdravio župnik vlč. Tadija Ivoš.

Temu, predloženu iz Vrhbosanskog ordinarijata, o ulozi Katoličkog tjednika i općenito katoličkih medija u pastoralu župe izložio je vlč. Vajdner. Uvodno je istaknuo kako je povod ovom promišljanju obilježavanje 100 godina od pokretanja Katoličkog tjednika, kao jedinog tjednika na hrvatskom jeziku u BiH. Ukratko je predstavio početke i djelovanje ove tiskovine od nastanka 1922. do gašenja 1945. te oživljavanja 2002. Progovorio je i o drugim crkvenim medijima koji postoje u Vrhbosanskoj nadbiskupiji, a također i onima koje ovdašnji vjernici koriste a dolaze iz ostalih dijelova BiH te Hrvatske. Potom je ukazao o procesu koji se događa na području komunikologije a govori o tomu da tiskovine gube korak s ostalim medijskim izričajima - u prvom redu s multimedijskim vidovima. No, izrazio je uvjerenje kako će novine preživjeti ovo, kako ga je nazvao, "tranzicijsko razdoblje", te ponovno biti na cijeni - s obzirom da će ljudi tražiti provjerenu vijest, a najmanje je manipulacija moguće upravo u tiskovinama. Citirajući crkvene dokumente novijega nadnevka ukazao je na narav župe naglasivši kako je ona u prvom redu: evangelizatorska. Zato je konstatirao da svećenik ne koristeći "katoličke medije za osobnu izgradnju i za evangelizacijsko poslanje župe, zapravo znači - kako se izrazio i nadbiskup Tomo Vukšić - teško griješiti propustom".

Zaključno je vlč. Vajdner ukazao kako je Katolički tjednik - zamišljen kao "propovjednik u kući" i "glas u služi nove evangelizacije".

"Tjednik može biti i 'zbližavateljska' - centripetalna sila u obitelji i župi te dobro sredstvo u borbi protiv samoće (jer, da bi netko nekomu dao taj Tjednik, mora ga posjetiti - pa makar bio i poštar)", istaknuo je predavač te naveo niz praktičnih primjera kako bi ova novina mogla biti korištena u pastoralu. Potaknuo je, završno, župnika na suradnju jer je Katolički tjednik "naš glas o nama" i treba biti "prepoznat kao pomoćnik svećenicima u pastoralu".

Nakon Vajdnerova predavanja, u ulozi korelatora, upravitelj župe u Bugojnu fra Ivica Pavlovic, koji je prethodno pročitao zapisnik s prošle korone, izložio je o ovoremenoj otvorenosti Crkve medijima i poticajima svećenicima da ih koriste u svojoj svakodnevici.

Na kraju su župnici dogovorili termine velikih preduskrsnih ispovijedi i ostalih događanja na razini Bugojanskog dekanata.

Proljetna korona završena je zajedničkim ručkom kojega je pripravio župnik vlč. Tadija sa suradnicima.

Inače, ovoj dekani pripadaju župe: Bugojno, Gornji Vakuf-Uskoplje, Bistrica kod Uskoplja, Skopaljska Gračanica, Kandija, Glavice, Kupres, Otinovci, Rastičevo, Suho Polje, Podmilačje i Dobretići.

KT

kandija korona proljetna8kandija korona proljetna7kandija korona proljetna5kandija korona proljetna3kandija korona proljetna4kandija korona proljetna2kandija korona proljetna