FBW 3968Božja milost je htjela da Bose i Marko dožive i proslave svoj zlatni jubilej 8. 8. 2023,g. Svjesni da je to veliki Božji dar najprije su došli u crkvu Bezgrešnog Srca Marijina na Humcu u Uskoplju obnoviti zavjete ženidbe pod sv. Misom i zahvaliti Bogu na iskazanoj milosti. U prisutnosti svoje djece Ivice i Julijane i njihovih obitelji, te rodbine, prijatelja i znanaca ponovno su dali obećanje Bogu da će i nadalje živjeti sakramentalnu datost i ostvarivati doživotnu vjernost i jedinstvo braka. Jubilarno – misno slavlje uzveličali su prekrasnim prigodnim pjesmama naš orguljaš bogoslov Petar Kolak i pjevači – zbor naše Crkve.

Misnik p. Josip Batinić u svojoj homiliji je također ukazao na važnost ove duhovne stvarnosti, te posvijestio svima nazočnima u Crkvi da zlatni jubilej naših jubilaraca je ponajprije djelo Božje milosti, te djelo ustrajne ljubavi slavljenika. Prikazujući zahtijevnost i snagu ovog duhovno čina veli im da  obnovom bračnog savezništva se obvezuju na daljne zajedničko putovanje, na daljni zajednički život, a blagoslov koji će primiti omogućit će im da i dalje mogu nevolje i poteškoće uspješno i zajedno svladavati,  a uvjet toga je živjeti snagom vjere svoje sakramentalno savezništvo braka u radosti.

U prigodnoj homiliji Misnik ukaza i na sljedeće; slavljenje jubileja, a pogotovo 50 godina, a živeći u vremenima pomutnje i relativizma vrednota, a vezano uz brak i obitelj, spontano nadolaze pitanja koji je recept, šifra, kriterij uspješnosti? Netko će reći živi se kako se živi i tako godine idu, ili netko misli da je odgovor u spontanosti? Osobno ne vjerujem u ovakve konstatacije, sintagme, pristupe životu. U jednom neformalnom razgovoru s Markom i Bosom dobio sam od njih odgovor i uvjerenje uspješnosti, a to je neumorni stalni dogovor, življenje jedno za drugo, življenje za svoju obitelj, zajedničko nošenje križa i život u vjeri i snagom vjere, život u molitvi.

Naši jubilarci Bosa i Marko čuli su od Misnika i druge ohrabrujuće riječi time što ih je iznenadio darom blagoslova sa slikom Pape Franje u kojem sv. Otac podjeljuje zamoljeni Apostolski blagoslov prigodom 50 godišnjice braka, te zaziva posebni izljev Božje milosti  i majčinske zaštite Blažene Djevice Marije na njih i njihovu obitelj. Osobna čestitka i zahvala p. Josipa ponovno ih je potakla da i dalje imaju hrabrosti i odvažnosti nastaviti što su započeli prije 50 godina, a to je život jedno s drugim, u stvari život 'jedno za drugo', za obitelj, za Boga. Hvala vam na tom divnom svjedočanstvu i uvjeravam vas, uspjeh je i dalje zagarantiran ako se život i djelovanje nadahnjuje na humanizmu, nadi, životu, ljubavi Kristovoj.

Nakon sv. Mise našim jubilarcima Bosi i Marku čestitao je i zahvalio na primjernom kršćanskom životu i njihov revni župnik Ilija Ivoš, a potom i drugi uzvanici. Protokol je nastavljen u drugom ambijentu,  u restoranu u „Uskopaljskim Dvorima“ gdje je bila mogućnost za tjelesnu okrepu, a to bi - popraćeno prigodnom – doziranom glazbom koja je doprinijela dobrom druženju i zajedničkom veselju svih uzvanika. Iz onoga što se dalo vidjeti, čuti i zaključiti jubilarci su bili radosni, zadovoljni, sretni, a i cijela atmosfera odisala je kao obiteljskim zajedništvom i veseljem. Kći naših Jubilaraca Julijana Papac u svoje ime i u ime svoga brata Ivice i njegove obitelji osjetila je potrebu da također i službeno – javno u restoranu čestita i zahvali svojim roditeljima na zlatnom jubileju, a sadržina čestitke je za njihov milosni, zajednički život za 50 godina, te zahvala za život njen i brata Ivice, za uložen trud u odgoju, za ljubav  i vjeru koju se primili, zatim što su ih naučili toleranciji, humanizmu, te voljeti i poštivati ljude. Ivica i ja svojim roditeljima htjeli smo i ovom organiziranom svečanošću  na ljubav uzvratiti ljubavlju. Hvala našim roditeljima i neka ih prati i čuva Božji blagoslov i zagovor Bl. Dj. Marije. A svim našim uzvanicima jubilarci Bosa i Marko upućuju iskrene zahvale s nakanom da i drugi dožive svoj zlatni jubilej.

Ivica Martinović i Julijana Martinović Papac.

Fotografije pogledajte OVDJE