KrizmaNadbiskup u miru kardinal Vinko Puljić, u subotu 6. svibnja 2023. pohodio je župu Srca Marijina u Skopaljskoj Gračanici te slavio svečano Euharistijsko slavlje i krizmao desetoro mladih pripravnika. U koncelebraciji su bili domaći župnik i bugojanski dekan preč. Ilija i Ivoš i njegov brat blizanac vlč. Tadija Ivoš, župnik u susjednoj župi Kandija te župnici susjednih župa Bugojna i Gornjeg Vakufa-Uskoplja fra Ivan Pilić i fra Josip Mihael Matijanić.

Župnik i bugojanski dekan preč. Ilija Ivoš uputio je riječi dobrodošlice kardinalu Vinku, svećenicima i svim okupljenim vjernicima. Prije propovijedi predstavio je kardinalu Puljiću šestoricu mladića i četiri djevojke te ga zamolio da im podijeli sakrament potvrde.

Na početku svoje propovjedi kardinal Puljić je podsjetio da su se okupili u crkvi na prvu subotu u mjesecu svibnju kada su svi u Vrhbosanskoj nadbiskupiji na osobit način pozvani moliti za nova svećenička i redovnička zvanja dodajući da su svaki svećenik, redovnik ili časna sestra izmoljeni od Gospodina. „Zato mi moramo shvatiti, da bi mogli imati pastire, duhovne učitelje, moramo ih izmoliti. Da nije njih, tko bi vas poučavao u vjeri u ovom vremenu u kojemu je sve pomalo materijalizirano i puno toga se gleda kroz novac, potrošnju i imanje što često odvodi čovjeka u krivom smjeru. Jer čovjek nije samo materijalno; čovjek je i duh, duša i tijelo. Danas je teško govoriti o duhovnom, jer to je nekako postalo strano i jer današnji čovjek često ne vjeruje u nadnaravno i božansko, nego samo u ono zemaljsko. I zato ne treba čuditi što su mladi izgubili kriterije prosuđivanja, vrjednovanja i što se događaju strašne stvari o kojima ovih dana slušamo putem medija“, kazao je kardinal Puljić aludirajući na nedavni masakr u jednoj osnovnoj školi u glavnom gradu Srbije. Istaknuo je da djecu i mlade često ne odgajaju za savjestan govor i da u životu s Bogom računaju.

„Ako čovjek ne računa s Bogom, sigurno je čovjek ugrožen. Dragi krizmanici, vi ste poučavani u vjeru od obitelji preko škole do župe. Važno je znati svoju vjeru. Sramota je ne znati svoju vjeru. Ne možeš voljeti nešto što ne znaš. Moraš upoznati da bi znao voljeti. A Isus nam u evanđelju kaže: Ako me tko ljubi, čuvat će moju riječ pa će i Otac moj ljubiti njega i k njemu ćemo doći i kod njega se nastaniti (Iv 14,23). Mi smo, dakle dužni upoznati Božu riječ, upoznati Isusa da bi mogli s Bogom prijateljevati“, poručio je kardinal Vinko potičući krizmanike i sve okupljene da upoznaju svoju vjeru i zavole Isusa Krista kako bi mogli biti njegovi svjedoci u svijetu poput apostola koji su tri godine živjeli s Kristom, slušali njegovu riječi i kasnije dali život za njega.

„Kada je došla kušnja i kad su Isusa razapeli i njegovo tijelo položili u grob, apostoli su se isprepadali i zatvorili se strahujući, što će se dogoditi. Kad su čuli da se Isus uskrsli pokazao živ, obradovali su, ali nisu još povjerovali. Zbunjeni su. I kada je 50. dan nakon Isusova uskrsnuća Duh Sveti sišao na njih, od tih plašljivih apostola, prvi ustaje Petar koji se svojedobno uplašio sluškinje kada mu je u noći Isusova uhićenja rekla da je i on bio s njim. Petar prvi ustaje na Duhove i svjedoči za uskrsloga Krista. Evo, što znači primiti Duha, primiti Božju snagu, Božje svjetlo. Petar, zahvaćen Duhom Svetim, ne boji se svjedočiti za uskrsloga Krista“, kazao je kardinal Vinko.

„Dragi krizmanici, ovo sve što ste naučili, ništa neće značiti ako ne budete s Duhom Božjim surađivali i Božju riječ živjeli. Prevažno je da za Isusa svjedočite. Danas često znaju reći da je krizma sakrament zrelosti. A bez odgovornosti nema zrelosti. Trebate biti odgovorni daru koji ste primili. Zato vas pozivam da vas krizma učvrsti u krsnoj milosti, u povezanosti s Isusom da u ljubavi svjedočite za Krista. Jasno da ćete proći kušnje kao i apostoli. Nitko u životu nije prošao bez kušnje. Ali kušnja nije zato da nas uništi nego da pokaže do čega mi držimo. Želim da budete hrabri i ustrajni u svojoj vjeri. Kakva će vremena doći, ne znam, ali mi je jasno da valja biti Božji i Božje se držati. Nitko nije dovoljan sam sebi. Mi trebamo jedne druge. Zato je Crkva predvidjela da se za krizmu nađe kum i kuma, ali ne po džepu nego po srcu, kako bi istinski bili spremni biti vam podrška. Zato, dragi kumovi i kume, vi preuzimate obavezu pred Bogom i pred Crkvom da ovim mladima budete podrška u životu; kad upadnu u kušnju, da se na vas mogu osloniti. To da vi obećavate: biti podrška i to pokazujete onim znakom kod krizme kada stojite iza svoga kumčeta i držite desnu ruku na njegovom desnom ramenu. To znači stati uz nekoga“, kazao je kardinal Puljić te potaknuo kumove, kume i roditelje i sve okupljene da mladim krizmanicima budu živi svjedoci vjere.

Na kraju Svete župnik Ilija i krizmanici izrazili su kardinalu Puljić zahvalu za pohod i za podijeljeni sakrament potvrde. (kta)

Propovijed Vinka kard. Pulića poslušajte i fotografije pogledajte OVDJE