SLIKE Proslava drugotnog patrona župe - Sv. Jeronim

Sveti JeronimDana 30. listopada, 2011. na svetkovinu sv. Jeronima u župi Srca Marijina u Skopaljskoj Gračanici je proslavljen drugotni patron. Također je održan i susret duhovnih zvanja ove župe.Proslava je počela svetom Misom u 11.00 h koju je predslavio biskup mostarsko-duvanjski i apostolski administrator trebinjsko-mrkanski mons. dr. Ratko Perić uz koncelebraciju 19 svećenika. Na početku misnog slavlja župnik vlč. Tadija Ivoš je  pozdravni govor započeo riječima hvalospjeva:

„Velika nam djela učini Svesilni, sveto je Ime njegovo!“, zahvalivši  dobrom Bogu i braći svećenicima koji su se rado pridružili svetom molitvenom zajedništvu, redovnicama, vjernom okupljenom puku kao i mons. dr. Ratku Periću koji se rado odazvao na poziv župnika istaknuvši kratku povijest župe. Potaknuo je vjernike na zajednički suživot s drugima i drugačijima stavljajući cijelu župnu zajednicu kao i cijelu Skopaljsku dolinu pod zaštitu sv. Jeronima i zagovor B.D.Marije. U uvodnom misnom slavlju mons. dr. Ratko Perić je pozdravio župnika vlč. Tadiju Ivoša te njegovog brata vlč. Iliju Ivoša , svećenike kao i cijeli okupljeni vjerni puk.

Mons. Ratko Perić je u prigodnoj homiliji predstavio životopis sv. Jeronima Dalmatinca koji se obratio i otišao u Rim, postao tajnik pape Damaza, a nakon toga se povukao, otišavši u pustinju gdje je proboravio nekoliko godina. Zatim odlazi u Betlehem gdje provodi 20 godina prevodeći Sveto Pismo na latinski s hebrejskog, aramejskog i grčkog jezika. Nakon što je sv. Jeronim preveo Sveto Pismo papa je naredio da taj prijevod bude službeni u Katoličkoj Crkvi. Prijevod je nazvan Vulgata. Također je Biskup citirao jednu Jeronimovu izreku koja glasi: „Tko ne čita Sveto Pismo, ne pozna Krista!“….

I mi smo svi pozvani od krštenja na nesebičnost i ljubav prema bližnjima. Ali smo također pozvani na kajanje usprkos pogrješnim koracima koje činimo, naglasio je Biskup uspoređujući s prispodobom iz Evanđelja kada se u Hramu farizej hvali kako je dobar vjernik, a iza njega raskajani carinik udarajući se u prsa i govoreći: Oprosti mi, Gospodine! Svetom Jeronimu se ukazao mali Isus koji je tražio od njega da mu dadne svoje grijehe. To također  Isus traži i od nas...!

Na kraju je Biskup rekao da se mladi ne boje života te mu se otvore u potpunosti i kako ga raduje što ova župa broji 108-ero djece koja pohađaju osnovnu školu!

Na kraju svetog misnog slavlja župnik vlč. Tadija Ivoš je mons. dr. Ratku Periću uručio prigodne darove: Prigodna poštanska markcia župe, umjetničku sliku župne crkve prof. Blaža Batinića, a biskup je tijekom objeda darovao svoju knjigu "Isusovi sugovornici".

U našoj galeriji ili klikom OVDJE možete vidjeti fotografije.