Sveti Jeronim se ubraja među najznačajnije crkvene ličnosti cjelokupne crkvene povijesti. Crkveni naučitelj i jedan od četiriju crkvenih otaca Zapadne crkve. Jeronim se rodio oko 34. godine u gradu Stridonu.Stridon se nalazio negdje na sjevernom rubu Dalmacije. Za Selidbe naroda taj je gradić posve uništen.Jeronim se sebe smatrao Dalmatincem. Na jednome mjestu piše, Smiluj mi se Bože jer sam Dalmatinac. Njegovi roditelji bili su kršćani, ali po tadašnjem običaju, nisu ga dali krstiti odmah u
djetinjstvu.
Jeronim dolazi u Rim na studij govorništva. Tu prima sakrament Krštenja. Mladić, izvanredno nadaren,Napušta Rim 367.godine i stiže u Trier - najljepši grad na sjeveru Rimskoga carstva. Tu se Jeronim, čitajući životopis svetog Antuna Pustinjaka, upoznaje sa redovničkim životom.A onda dospijeva u Akvileju gdje ostaje duže vremena i provodi u jednom asketskom prijateljskom krugu neku vrstu redovničkog života. Došlo je vrijeme da se bavi Božjim stvarima - pisao je Jeronim.
Jeronim odlazi u Antiohiju. Tu se odlući d apođe živjeti u pustinji.Živi vrlo pokornički, spava na goloj zemlji, kamen mu služi za poglavlje. Mnogo čita proučava Sveto pismo i marljivo uči hebrejski jezik. Antiohijski biskup Paulin podjeljuje mu svećenički Red. Prije toga je Jeronim zatražio da se može baviti proučavanjem Svetog pisma.Jeronim prati biskupa Paulina u Carigrad.Tu je upoznao carigradskog nadbiskupa Grgura Nazijanskog. On je na njega jako utjecao. 328. godine Jeronim putuje s biskupom Paulinom u Rim. U Rimu postaje tajnikom pape Damanza I.jer ga je taj papa vrlo cijenio.
Papa mu povjerava popravljanje latinskog teksta evanđelja budući da je na mnogim mjestima bio loš i pogrješan prevod s grčkoga. No, Jeronim je napravio tijekom vremena novi latinski prijevod cijele Biblije.Bila je to takozvana Vulgat- za mnoga stoljeća službeno Sveto pismo. Prošlo je više od 30 godina Jeronimova života i rada u
Betlehemu.Zdravlje mu se jako narušilo.Potreslo ga je opustošenje Rima.Osamljen,slijep i istrošen umro je 30.rujne 419.ili 420 godine. Pokopali su ga u betlehemsko bazilicu uz svetu Paulu i svetu Eustohiju.
Jeronim je iza sebe ostavio i komentare pojedinih svetopisamskih knjiga. Značajan je njegov spis O slavnim muževima. Jeronim je bio nagao i jako osjećajan, vrlo osjetljive, upravo bojažljive savjesti.Sveti Jeronim je priznao svoje mane, slabosti i grijehe i preoštrom pokorom za njih se kažnjavao. A napisao je Smiluj mi se Bože jer sam Dalmatinac.
Na današnji dan prije godinu dana počela je sa radom web stranica župe Skopaljska Gračanica. Posjetitelja je bilo preko 18 000. Zahvaljujemo svima koji nas posjećuju i prate novosti koje se događaju. Neka Vam sv. Jeronim koji je drugotni patron ove župe dadne snage i volje za kršćanske vrednote, da ustrajete na putu čineći dobro.