LJUBAV PREMA RODNOJ GRUDI NEMA CIJENU

FVB 9897Dragi župljani župe Srca Marijina Skopaljska Gračanica koje vas povezuje ova župa bilo rođenjem ili mjestom nekadašnjeg življenja, bilo krštenjem ili drugim sakramentima,  svi vi koji sada živite na teritoriju ove drevne Rimokatoličke župe i od pamtivijeka hrvatskog kraja u našoj Skopaljskoj dolini. Sve vas, dobre volje, pozdravljam pozdravom apostola Petra: Punina vam milosti i mira u spoznaji Boga i Isusa, Gospodina našega! (2 Pt 1,2)

Na završetku korizmenog vremena, ulazeći u Veliki tjedan i u otajstvo Kristova uskrsnuća, sve vas želimo pozvati na razmišljanje o životu u našoj župi i na prostorima ove nam svete Skopaljske doline. Naše kršćansko polazište je Božja objava, Božja snaga. Punina te objave je Isus Krist! Uistinu Bog je tako ljubio svijet da je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne,  nego da ima život vječni (Iv 3,16). Bog ljubi svijet, čovjeka i njegovu  očevinu.

Doživljavajući vlastitim iskustvo nesreće u ovoj župi i u Skopaljskoj dolini, u ove svete dane ponovno upućujemo dramatičan poziv svim odgovornima i onima kojima je stalo do grobova naših dragih pokojnika, kao i do živih vjernih "čuvara" naše Skopaljske doline, hrvatskoga i katoličkoga puka na ovim prostorima. Svjedoci smo kako je zadnjih godina propao plan za izgradnju regionalne deponije na teritoriju ove župe, na rudniku Gračanica, predložen od općinskoga vijeća Gornjeg Vakufa/Uskoplja. Nažalost, pojedine vlasti koje upravljaju rudnikom uglja Gračanica i pojedinci iz našeg hrvatskog naroda koji imaju posjede u okolini rudnika ponovno žele raseliti Hrvatski narod iz ove župe i Skopljske doline, nudeći svima koji imaju svoju zemlju na teritoriju Humca, Rosulja - Grabovci i Ričice, novac uz lažne izgovore da će to rudnik oduzeti za iskop uglja.

Kao svećenici u ovoj župi, u ime svih župljana koji žive na teritoriju ove župe,  u ime vas dragi župljani koji trenutno živite izvan teritorija ove župe, MOLIMO nemojte nasjedati na nagovor da zemlju morate prodati, pod izgovorom: "Bolje da dobijem išta nego ništa". Zemlju vam nitko ne smije i ne može oduzeti, pod izlikom da morate jer će i onako rudnik sve oduzeti. 

Stoga mi u ime Crkve koju predstavljamo, upućujemo poziv vama dragi župljani, koji ste vjerni zemlji svojih predaka, da budete svjesni da sada upisujemo svoje ime u povijest Hrvatskoga naroda Skopaljske doline i ove župne zajednice. Želimo živjeti u ljepotama ove rajske doline i ispuniti sveti zavjet svojih djedova i baka, očeva i majki i onih koji su kroz stoljeća ovdje živjeli  i umirali za krst časni i slobodu zlatnu. Na njihovoj žrtvi i vjerničkoj odanosti želimo živjeti na ovim prostorima. Ne želimo dopustiti da njihove  žrtve budu uzaludne, da nisu uzalud u Drugom Svjetskog ratu 172 poginula a u Domovinskom ratu 48.

Obnovili smo svoje domove, Crkvu i kapelice, tu ćemo živjeti i opstati. Nećemo živjeti u službi mržnje, u rušilačkoj civilizaciji, nego kulturi života koja je sposobna živjeti u Skopaljskoj dolini. Našoj rodnoj grudi su potrebni ljudi koji će ju voljeti i biti spremni ako treba i život uložiti za ime naše, katoličko i hrvatsko!

Neka nam se desnica osuši ako tebe Skopaljska dolino zaboravim i svoju zemlju prodam. Niti jedan sin Skopaljske doline i ovoga naroda ne smije biti kukavica i prepasti se onoga što nas čeka. Samo hrabri ljudi iz ljubavi prema svojoj rodnoj grudi, i za ljubav onih koji svoje živote ugradiše u ovu zemlju, znaju da RODNA GRUDA NEMA CIJENU. Poradi blagoslova za svoju obitelji, svoju svetu zemlju neće izdati, niti Juda biti, JER SAMO VELIKI I HRABRI SVOJU OČEVINU VOLE I NE PRODAJU.

U tome duhu svima vama dragi župljani, ovdje i diljem svijeta, želimo sretan i blagoslovljen Uskrs, uz vašu podršku da svoju zemlju volimo i tu budućnost gradimo. SRETAN USKRS!

O Uskrsu, 2017., vlč. Tadija i Ilija Ivoš