Foto SUSRET DUHOVNIH ZVANJA SKOPALJSKE DOLINE

FVB 6641U srijedu, 15. lipnja 2016. u župi Skopaljska Gračanica održan je susret duhovnih zvanja skopaljske doline. Drugu godinu zaredom svećenička i redovnička zvanja okupila su se na ovom susretu. I ove godine na inicijativu i pod sponzorstvom vlč. Vinka Radića, svećenika rodom iz Bugojna, održan je ovaj susret.

Susret je započeo Svetom misom u župi Skopaljska Gračanica u 11:00 sati. Uz brojne svećenike i časne sestre na Misi su sudjelovali i brojni vjernici župe Skopaljska Gračanica i skopaljskog kraja. Misu je predvodio don Toma Lučić, svećenik rodom iz župe Skopaljska Gračanica koji trenutno djeluje u dubrovačkoj biskupiji kao retor crkve sv. Vlaha i kanonik. Na početku Misnog slavlja sve je pozdravio župnik domaćin vlč. Tadija Ivoš, koji je izrazio svoju radost i zadovoljstvo što se ovoliki broj svećenika i časnih sestara okupio u crkvi Srca Marijina u Skopaljskoj Gračanici.

U svojo prigodnoj propovijedi don Toma je ispričao priču o jednom židovu koji je obišao mnoga mjesta da bi našao svoje blago. Nakon dugih godina i žrtve blago je našao na svome ognjištu.  Upravo je ovo bila odlična poruka za vjernike, na poseban način za duhovna zvanja ovog kraja da blago traže i čuvaju u svom rodnom kraju. Bez obzira gdje bili i koju službu obavljali svoje blago, svoj rodni kraj trebama posjećivati i čuvati.

Nakon Svete mise upriličeno je prigodno predavanje za sve prisutne po nazivom „Susret“. Predavanje je održao dr. fra Marko Ćorić, profesor u Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Visokom, također sin ovoga kraja.

U poslijepodnevnim satima druženje je nastavljeno za obiteljskim stolom u župnoj dvorani. Nakon domjenka vlč. Radić zahvalio se svima na dolasku, a posebno onima koji su pomogli oko organizacije ovog susreta.

Iako je poznato da skopaljska dolina obiluje brojnim duhovnim zvanjima, kako redovničkim muškim i ženskim, tako i svećeničkim, mnogi svećenici i časne sestre nisu u prilici često doći u svoj zavičaj. Bila je ovo jedinstvena prilika da se mnogi ponovno vide. U nadi da će i sljedeće godine biti održan susret duhovnih zvanja skopaljske doline svatko je otišao radostan na svoju službu.

Slike pogledajte OVDJE