SLIKE Naša župljanka s. Slavka (Anica) Soldo proslavila zlatni 50. jubilej doživotnog redovničkog zavjeta

SLIKE Naša župljanka s. Slavka Soldo proslavila zlatni 50. jubilej doživotnog redovničkog zavjetaNaša župljanka s. Slavka (Anica) Soldo redovnica Družbe Milosrdnih sestara sv. Križa je uz s.Vlatku Štimac, s. Fideliju Šatović, s. Nedjeljkuv Kovačević, s. Antonijanu Perić, s. Felicijanu Mišanec, s. Ernestu Kobaš, s. Filipinu Harkanovac, s. Luciniju Mihaljević, s. Otiliju Zdravčević i s. Božidarku Birtić proslavila 26. svibnja na misnom slavlju u samostanskoj crkvi Presvetog Srca Isusova u Đakovu, svoj zlatni jubilej, 50 godina od doživotnih redovničkih zavjeta.

Pred predvoditeljem misnoga slavlja, đakovačko-osječkim nadbiskupom Marinom Srakićem i provincijalom poglavaricom, s. Franciskom Molnar jubilarke su, uz prisutnost brojnih svećenika iz nekoliko biskupija te prijatelja i rodbine, obnovile svoje predanje Bogu da će živjeti djevičanski, siromašno i poslušno prema Pravilu i životu braće i sestara Trećeg samostanskog reda sv. Franje i prema Konstitucijama Milosrdnih sestara sv. Križa.

Jubilej je "određeno vrijeme posebno Bogu posvećeno", a u "kršćanskoj viziji svaki jubilej čini posebnu godinu milosti za pojedinu osobu", citirao je mons. Srakić bl. papu Ivana Pavla II. te istaknuo kako je ovo prava prilika da se "junakinje ovoga dana", kako ih je nazvao, sjedine s prošlošću, prapočetkom svoga poziva i proteklog tijeka života. "Svaka se jubilarka može sjetiti okolnosti u kojima joj je došla prva misao o Božjem pozivu da ide u samostan, u kojima se odazvala na njega i svojih doživotnih zavjeta", potaknu je redovnice na prisjećanje đakovačko-osječki nadbiskup te podsjetio kako je 1962. godina, kada su izrekle prve doživotne zavjete, bila godina velike svjetske i političke krize na općem i nacionalnom planu.

Podsjećajući na to da "one nisu izabrale Boga nego je Bog izabrao njih", a promišljajući o čitanjima koje su jubilarke izrekle i odlomku evanđelja koje su izabrale, u kojemu Petar, zabrinut za svoju budućnost, u svoje ime i ime ostalih apostola podsjeća Isusa: "Evo, mi sve ostavismo i pođosmo za tobom!", mons. Srakić je rekao: "Nije važno što netko ostavlja za Krista, nego kakvim duhom to čini. Katkada čudno postupamo. Sposobni smo napustiti velike stvari, ali jao ako nam netko želi oduzeti neku našu malu, sitnu naviku, ili ako kritizira naš način vladanja. Redovnički smisao odricanja je postignuće potpune nutarnje slobode. Ostavili smo sve, samo sebe nismo, pa se zatepljemo jedni o druge. Slobodu duha mogu spriječiti velike ali i male, sitne stvari. No, Bog uzvraća za sve čega smo se odrekli iz ljubavi prema njemu".

Kad neku stvar odbacimo, ona je za nas izgubljena, ali kad je poklonimo prijatelju, on nam uzvraća poklonom, "a tako se i Bog ne želi ponižavati time da samo prima, a ne poklanja. Svaki dar što ga njemu poklanjamo biva nadoknađen stostruko, već na ovom svijetu. Sveci su svaki dan doživljavali to iskustvo; zato su bili veoma darežljivi prema Bogu, bilo da mu daju novac ili vrijeme, znajući da ništa neće biti izgubljeno, nego da će sve nazad primiti stostruko", rekao je nadbiskup te je pred okupljene stavio primjer darivanja sveca čiji se spomendan slavi 26. svibnja, sv. Filipa Nerija, poznatog po svojoj vedrini.

Ističući kako na velika djela za Gospodina potiče Duh Sveti, jedan, uvijek isti i nedjeljiv, koji svakome dijeli milost kako hoće, pa je tako i jubilarke obdario različito, mons. Srakić čestitao im je i poručio da "s ljubavlju prema Kristu ostvaruju život hvale i klanjanja Ocu, nastave otajstvo ljubavi i spasenja Sina za sve ljude, u ljubavi Duha. Neka Krist u vama ostvari svoje otajstveno sjedinjenje ljubavi s Ocem i Duhom, te vas ucijepi u svoje stvarateljsko i otkupiteljsko djelo". U molitvi vjernika jubilarke, cijela redovnička zajednica i okupljeni vjernici Bogu su uputili molitve za pokojnu s. Flavijanu Kolarić i s. Vladimiru Matijević, koje su svoje doživotne zavjete također izrekle 1962. godine.

U ime župljana su prigodom proslave 50.tog zlatnog jubileja s. Slavki Soldo župnici Ilija i Tadija Ivoš  uručili  sliku župe Skopaljska Gračanica i markicu obljetnice 100.te godišnjice župe.

U nastavku klikom na OVAJ LINK pogledajte fotografije.

Ispis   E-mail