SLIKE Proslava Misijske nedjelje

Biskup Ilija JanjićU našoj župi je svečano proslavljena misijska nedjelja. Svečano misno slavlje u 9 i 11 sati predvodio je u povodu velikoga jubileja 100 godina ove župe,  kotorski biskup mons. Ilija Janjić uz koncelebraciju župnika don Tadije i Ilije Ivoša. U uvodu u misno slavlje biskupu je zaželio dobrodošlicu don Ilija riječima kako Biskup dolazi iz zaljeva hrvatskih svetaca Boke Kotorske, od Gracija Kotorskog, Ozane Kotorske, Leopolda Bogdana Mandića do sv. Tripuna zaštitnika Kotora i Kotorske biskupije koji je 2009. proslavio 1200-tu godišnjicu od dolaska moćiju toga sveca iz Carigrada u grad Kotor (809.). Biskupu je zaželio dobrodošlicu u svoje ime i u ime svih vjernika jer biskup dolazi među svoje. Biskup je rodom iz bosanske Posavine iz župe Vidovice koja je dala 40 svećenika i oko 50 časnih sestara. Započinjući sv. misno slavlje Biskup nije krio svoju radost i zahvalu župniku na pozivu da predvodi sv. Misno slvlje prigodom proslave velikoga jubileja ove župe, čestitajući ovaj veliki jubilej stotinu godina župe, veliki događaj za ovaj prelijepi Uskopaljski kraj i Božji narod ovoga kraja.

U prigodnoj homiliji Biskup je istakao ulogu Duha Svetoga u životu Crkve kako kroz stoljeća tako i danas. Također je govorio o vjeri kao Božjem daru, koju čovjek slobodnom voljom i vlastitim razumom prihvaća. Zatim je Biskup potaknuo vjernike na veličinu vjere ističući primjer sv. Tripuna koji je kao mladić u 18 godini položio svoj život za vjeru. Sv. Tripun je bio prisiljen pokloniti se kipu od cara Decija. No Tripun odgovara da se klanja jedino Bogu, a vojnik mu ponovno govori "uzmi malo tamjana, pokadi taj kip pa ćeš spasiti život!", a Tripun odgovara "Ja sam kršćanin!". I ove dvije rečenice su ga koštale života. Mučen je radi Krista i radi vjere i tako postao do dana današnjega svijetli primjer svjedočenja za Isusa. O kad bi današnja mladost slijedila njegov primjer i kad bi znala svjedočiti za Krista. Ta njegova poruka svjedočenja nikada ne bi smjela zastarjeti. Biskup je naglasio kako mi kršćani produžavamo život duhovnom obnovom obitelji potaknuvši mladiće i djevojke na uzvišenost i svetost braka ukazavši kako se ne trebaju bojati života. Obitelji trebaju biti jake i čvrste i trebaju živjeti u međusobnoj ljubavi donoseći nove plodove. Također obitelji trebaju biti zdrave koje će donijeti nova svećenička zvanja. Jer Duh je onaj koji pokreće. Nada zadnja umire. A ljubav! Utopiti se u vječni prezent, u Božju blizinu. To ćemo uistinu moći, ako obdržavamo Božje zapovijedi. Ako budemo zračili Boga iz sebe, onda ćemo biti misionari u svojim obiteljima. Također je biskup istaknuo kako se ponašamo  kao kontenjeri. To uistinu i jesmo kada mrzimo, kada smo zavidni i ljubomorni. Potrebni smo obraćenja i obnove u Kristu. Usprkos čovjek osvaje planete, a nije sebe upoznao. Briga za jednu dušu je važnija, nego cijeli svijet. Umorni smo, ali trebamo svoje povjerenje staviti u Isusa Krista i Blaženu Djevicu Mariju i tako ćemo biti misionari Isusa Krista. Potrebna je moja osobna vjera, odnosno imati povjerenja u Krista. Tek tako ćemo osjetiti Božju blizinu. Biskup je završio pjevajući pjesmu: „SVEĆENIKA MAJKO SVOJOJ CRKVI DAJ, KOJI ĆE NAS MAJKO, VODITI U RAJ!“

Na kraju župnik don Tadija zahvalio je biskupu mons. Iliji Janjiću koji se rado odazvao na poziv župnika i blagoslov nadbiskupa Vrhbosanskog Vinka kard. Puljića. Župnik je uručio mons. Janjiću biskupski križ, prigodnu poštansku markicu župe Skopaljska Gračanica, koju je izdala Hrvatska pošta Mostar, te sliku župne crkve umjetnika gospodina Blaža Batinića.

Klikom na OVAJ LINK možete vidjeti fotografije.