SLIKE Proslava 100. godina župe

SLIKE Proslava 100. godina župeŽupa Srca Marijina proslavila je, 13. kolovoza 100 godina svoga postojanja. Svečano Euharistijsko slavlje predslavio je nadbiskup metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić uz suslavlje četrdesetak svećenika i sudjelovanje oko 3 500 vjernika. Na Misi su, nakon obavljenih duhovnih vježbi, sudjelovali i novaci Hrvatske dominikanske provincije predvođeni svojim učiteljem p. Ivom Plenkovićem. Nazočio je i veći broj društveno-političkih predstavnika iz BiH i Hrvatske, a među njima je bio i predsjednik Federacije BiH gosp. Živko Budimir.

Pozdrav i dobrodošlicu svim nazočnima izrekao je župnik vlč. Tadija Ivoš ukratko prikazavši povijest župe Skopaljska Gračanica od njezina utemeljenja župe prije stotinu godina do danas. Imajući u vidu da je ova župa tijekom nedavnog rata bila u potpunosti razorena, ohrabruje podatak da je u posljednjih 13 godina u njoj kršteno 200 djece. Napomenuo je i da se župa na ovu proslavu pripremila prigodnom trodnevnicom koju je predvodio domaći sin mons. Toma Lučić, svećenik Dubrovačke biskupije. Zahvalio mu je za 30 darovanih umjetničkih slika za ovu župu.

U prigodnoj propovijedi kardinal Puljić je naglasio snagu Božje Riječi u životima vjernika, rekavši da je Crkva živi organizam koji živi od milosti Božje. Kazao je da dosta toga u današnjoj stvarnosti doprinosi da čovjek zaboravi svoje korijenje i svoj identitet. „Koliko je molitve i žrtve ugrađeno na ovim prostorima; koliko je krvi proliveno i borbe protiv zla bilo! Svjedoci smo borbe između dobra i zla, svjetla i tame, grijeha i milosti na ovim prostorima. Ovaj jubilej ima snažno značenje da prepoznamo sebe, svoj identitet - kršćanski i nacionalni. Slavlje ovog jubileja poziv je na odgovornost i pitanje, kako živimo svoju sadašnjost živimo? Trebamo istinski znati zahvaliti Bogu na daru vjere od koje živimo, kao i rodu i grudi na kojoj smo nikli“, istaknuo je kardinal Puljić.

Tijekom Mise pjevao je župni zbor pod ravnanjem studenta teologije Ivana Solde.

Nakon Misnog slavlja kardinal Puljić je blagoslovio tri zvona koja su postavljena na obnovljeni toranj 6. kolovoza 2011., a dar su njemačke župe Eickel-Herne. Hrvatska pošta Mostar za proslavu ove obljetnice tiskala je poštansku marku na kojoj piše: „100 godina župe Skopaljska Gračanica.“ Don Stanko Lasić, župnik u dubrovačkoj katedrali, i dominikanska zajednica u Dubrovniku darovali su župi barjake Srca Marijina i sv. Jeronima.

Slavlje je nastavljeno za obiteljskim stolom i objed za sve nazočne uz kulturno umjetnički program. Popodnevnoj svečanosti pridružio se i načelnik općine Bugojno gosp. Hasan Ajkunić, koji je izdvojio 70 000 KM za asfaltiranje puta od magistralne ceste do župnog dvorišta.

Župa Skopaljska Gračanica nalazi se uz rijeku Vrbas u jugozapadnoj Bosni između Uskoplja - Gornjeg Vakufa i Bugojna. Osnovao ju je prvi nadbiskup vrhbosanski dr. Josip Stadler 1911. i stavljena je pod zaštitu svetoga Jeronima. Gradnjom nove župne crkve 1965. godine župnik vlč. Ante Bajić, 2. travnja 1966. godine uz odobrenje iz Rima, župu je stavio pod zaštitu Srca Marijina. U Župi od 1969. do rata 1993. godine djeluju časne sestre Služavke Maloga Isusa. Tijekom svoje povijesti župa Skopaljska Gračanica prolazila je kroz mnoge nevolje. Posebno je teško stradala u zadnjem ratu kada je 1993. godine župa potpuno spaljena i uništena, a vjernici protjerani i raseljeni po cijelome svijetu. Nakon rata uslijedio je proces povratka i obnove, koji još traje. Od 645 obitelji s 2.980 vjernika, koji su prije rata živjeli na području župe, vratilo se 255 obitelji s 898 vjernika. Župna crkva, kao i župna kuća koja je izgrađena 1967. godine, obnovljene su 1998. godine zahvaljujući župljanima, zatim Njemačkoj biskupiji Limburg kao i Talijanskoj biskupiji Bresca. Obnovljenu Crkvu blagoslovio je nadbiskup vrhbosanski Vinko kardinal Puljić na blagdan Srca Marijina 1998. godine kada je i započeo povratak vjernika u ovu župu.

Godine 2010. zajedno sa župljanima i prijateljima dobročiniteljima započelo je renoviranje i nadogradnja župne kuće. 2011. godine krenulo se s obnovom tornja, kao i s uređenjem crkvenog dvorišta pod vodstvom župnika vlč. Tadije.

Župa ima živućih 9 svećenika; 13 časnih sestara, 2 sjemeništarac, 1 bogoslova i 2 novaka.

Foto galeriju svete mise i ručka možete vidjeti klikom na OVAJ LINK

Ispis   E-mail