Prigodna poštanska marka za 100. godina župe Skopaljska Gračanica

Prigodna poštanska marka za 100. godina župe Skopaljska GračanicaŽupa Skopaljska Gračanica nalazi se uz rijeku Vrbas u jugozapadnoj Bosni između Uskoplja - Gornjeg Vakufa i Bugojna. Pripada Vrhbosanskoj nadbiskupiji i nalazi se u Bugojanskom dekanatu. Osnovao ju je prvi nadbiskup vrhbosanski dr. Josip Stadler 1911. i stavljena je pod zaštitu svetoga Jeronima. Gradnjom nove župne crkve 1965. godine župnik vic Ante Bajić, 2. travnja 1966. godine uz odobrenje iz Rima, župu je stavio pod zaštitu Srca Marijina. U Župi od 1969. do rata 1993. godine djeluju časne sestre Služavke Maloga Isusa koje je utemeljio nadbiskup Stadler.

Tijekom svoje povijesti župa Skopaljska Gračanica prolazila je kroz mnoge nevolje. Posebno je teško stradala u zadnjem ratu kada je 1993. godine Župa potpuno spaljena i uništena, župljani izginuli od Armije BiH, vjernici protjerani i raseljeni po cijelome svijetu. Nakon rata uslijedio je proces povratka i obnove, koji još tTaje. Od 645 obitelji s 2.980 vjernika, koji su prije rata živjeli na području župe, vratilo se 255 obitelji s 898 vjernika. I danas, nakon 13 godina povratka, postoje sela u koja se nije vratio ni jedan vjernik.

Prigodna poštanska marka za 100. godina župe Skopaljska Gračanica

Župna crkva, kao i župna kuća koja je izgrađena 1967. godine, obnovljene su 1998. godine zahvaljujući župljanima, zatim Njemačkoj biskupiji Limburg kao i Talijanskoj biskupiji Bresca. Obnovljenu Crkvu blagoslovio je nadbiskup vrhbosanski Vinko kardinal Puljič na blagdan Srca Marijina 1998. godine kada je i započeo povratak vjernika u ovu župu. Godine 2010. zajedno sa župljanima i prijateljima dobročiniteljima započelo je renoviranje i nadogradnja župne kuće. 2011. godine krenulo se s obnovom tornja, u koji će biti smještena tri zvona dar prijatelja, vjernika župe Eickel - Herne (Njemačka), kao i s uređenjem crkvenog dvorišta.