SLIKE: Pohod papinog izaslanika Alessandra Derrica

Alessandro Derrico pohodPovodom obilježavanja sto godina Župe,  po prvi put našu župu je posjetio i predvodio sveto misno slavlje predstavnik Sv.Oca Benedikta XVI. apostolski nuncij msgr.  Alessandro Derrico. Došao je na poziv župnika don Tadije i don Ilije Ivoša. Nuncija su dočekali ovogodišnji krizmenici i prvopričesnici naše župe u narodnim nošnjama. U uvodnom govoru župnik don Tadija pozdravio je sve prisutne, te istaknuo kako je župu utemeljio nadbiskup vrhbosanski Sluga Božji Josip Stadler 1911 godine.

Kazao je kako je osnutak župe pridonio vjerskom, kulturnom i nacionalnom središtu Skopaljske doline.Također je iznio i statističke podatke prije rata, kada je župa brojala 2980,a danas broji 889 vjernika. Razlog tomu su nedavna ratna razaranja, uništena ognjišta i rane koje teško zacjeljuju. Posebno je pozdravio apostolakog Nuncija i rekao da započinjući ovu nekrvnu Žrtvu Novoga Saveza, u nju uključi sve župljane ove župne zajednice i sve one koji su pomagali ovu župu. Svečano misno slavlje uz župnika don Tadiju i don Iliju, uzveličali su msgr. Joseph Arshad tajnik nuncijature, i don Mario Oršolić.

Također su bili prisutni i predstavnici civilnih vlasti, predsjednik federacije gosp. Živko Budimir, gđa. Borjana Krišto, gosp. Mate Franjičević, gosp. Nikola Lovrinović, gosp. Slavko Marin, gosp. Ante Visković, gosp. Marinko Krajina. treba reći da su bile prisutne i časne sestre, služavke malog Isusa, koje su ovdje i djelovale 25 godina.

U prigodnoj homiliji apostolski  Nuncij prenio je pozdrave Sv. Oca, njegovu duhovnu blizinu i njegovo ohrabrenje da vjerno slijedimo hod vjere. Istaknuo kako bi bili dobri kršćani, kada bi istinski slijedili Krista. Isus je središte naše vjere, a njegov križ je postao uzvišeni simbol naše vjere. Kazao je kako se naša vjera temelji na uvjerenju, da je smrću na križu Isus polučio naše oslobođenje od grijeha i od zla. Rekao je da se danas moramo suočiti s mnogim križevima različite naravi, jer Isus nas poziva da prihvatimo križeve u duhu vjere. To sigurno nije jednostavno, ali to je Božja logika, logika vjere i ljubavi, milosrđa i oprosta.

Na završetku Euharistijskoga slavlja,Nuncij je darovao je posvetu Sv.Oca prilikom obilježavanja stotinu godina župe, te je podjelio svim prisutnim opće odrješenje od grijeha i blagoslov. Po završetku svetog misnog slavlja župnik je sve prisutne pozvao na druženje kod obiteljskog stola.

Galeriju fotografija možete vidjeti klikom na OVAJ LINK.

Ispis   E-mail